250+ Grocery Items That You Can Buy at Aldi for $1.19 or Less

Updated on March 24, 2018
Gregory DeVictor profile image

Gregory is a financial adviser and author. He writes e-books on consumer finance topics and specializes in the U.S. grocery industry.

250+ Grocery Items that You Can Buy at Aldi for $1.19 or Less

If you have an Aldi store near you, don’t waste another minute and start saving up to 75% on many of the grocery items that you would normally buy at a traditional supermarket or drug store, as well as at Amazon, Jet, and even Walmart. This hub reveals over 250 grocery items that you can buy at Aldi for $1.19 or less.*

For your convenience, I have divided this hub into the following sections:

  1. Baby food
  2. Beverages
  3. Bread and bakery
  4. Canned fish
  5. Canned fruit
  6. Canned soups
  7. Canned vegetables
  8. Condiments and baking
  9. Dairy department
  10. Frozen foods
  11. Household supplies and paper products
  12. International
  13. Meat Department
  14. Pasta, pasta sauce, potato side dishes, stuffing, etc.
  15. Pet foods
  16. Produce
  17. Snacks, gum, and candy
  18. Spices and seasonings

*Please note that “Aldi Finds,” “Aldi Special Buys,” and weekly specials are not included on this list.

Aldi Locations

Aldi currently operates nearly 2,000 stores in 35 states, including California, Florida, Georgia, Michigan, Minnesota, Missouri, New Jersey, New York, Ohio, Pennsylvania, Texas, and Virginia. They also operate stores in Australia, Austria, Belgium, China, Denmark, France, Germany, Great Britain, Hungary, Ireland, Italy, Luxembourg, the Netherlands, Poland, Portugal, Slovenia, Spain, and Switzerland.

About five years ago, Aldi opened a store in the Shadyside/Friendship area of Pittsburgh which is close to my Squirrel Hill neighborhood. The store was an instant success and attracts thousands of customers every week from various Pittsburgh neighborhoods.

Why is Aldi the Low Price Leader?

1. Aldi stores are smaller in size than traditional supermarkets such as Kroger or Safeway. The average Aldi store has 10,000-12,000 square feet, compared to the median grocery store size of 50,000 square feet. In addition, there are only 1,500 products to choose from at Aldi, compared to over 40,000 at a traditional supermarket like Wegmans or Jewel-Osco.

2. Aldi does not have a rewards card or a fuel perks program. In addition, they do not accept manufacturer’s coupons and are not members of the SavingStar's e-coupon program.

3. Aldi stores do not have pharmacies, wellness centers, in-store bank branches or ATMs, curbside service, butcher shops, fresh seafood departments, prepared foods, in-house bakeries, delis, floral departments, fax services, or a dry cleaning and shirt laundry service. In addition, you cannot purchase money orders, postage stamps, lottery tickets, public transit passes, or tobacco products at Aldi.

Over 17% of Aldi’s Grocery Items Cost $1.19 or Less

Did you know that over 17% of Aldi’s grocery products cost $1.19 or less? If you’re wondering how this can be true, let me explain:

As I mentioned above, there are only 1,500 grocery items to choose from at Aldi. I also found that 267 of them cost $1.19 or less at my local Aldi store here in Pittsburgh. That's over 17%. This number represents everyday prices and does not include “Aldi Finds,” “Aldi Special Buys,” or weekly specials.

Please remember that grocery prices at Aldi are subject to change at any time. Prices also vary by store. The prices quoted below are the everyday prices at the Aldi store located in Pittsburgh's Shadyside/Friendship neighborhood.

Aldi Shopping Reminder

Here’s an Aldi shopping reminder: To maintain price stability, Aldi periodically downsizes the number of ounces and pounds in some of their grocery packages. For example, Aldi recently reduced the number of ounces in their jars of spices and seasonings from 4.25 to 3.75, while maintaining the same price. At one time, their 12-ounce packages of frozen corn, cut green beans, mixed vegetables, and sweet peas might have been 16 ounces.

However, when everything is taken into account, most Aldi shoppers in Western Pennsylvania will tell you that Aldi’s prices are dramatically lower than those at Pittsburgh-based Giant Eagle, the region’s major supermarket chain.

Baby Food

  1. Gerber First Foods Apple (4 ounces) - 98 cents
  2. Gerber First Foods Banana (4 ounces) - 98 cents
  3. Gerber First Foods Carrots (4 ounces) - 98 cents
  4. Gerber First Foods Sweet Potatoes (4 ounces) - 98 cents

Beverages

  1. Aqua Black Cherry Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  2. Aqua Juicy Peach Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  3. Aqua Strawberry Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  4. Aqua White Grape Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  5. Belle Vie Berry Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  6. Belle Vie Black Cherry Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  7. Belle Vie Grapefruit Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  8. Belle Vie Lemon Lime Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  9. Belle Vie Orange Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  10. Belle Vie Pomegranate Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  11. Belle Vie Raspberry Lime Flavored Sparkling Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  12. Diet Coke (2 liter bottle) - 99 cents
  13. Fit & Active Cranberry Flavored Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  14. Fit & Active Lemonade Flavored Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  15. Fit & Active Mango Tropical Flavored Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  16. Fit & Active Strawberry Lemonade Flavored Water (33.8 fluid ounces) - 59 cents
  17. Gatorade Cherry (32 ounces) - $1.00
  18. Gatorade Frost (32 ounces) - $1.00
  19. Gatorade Lemon Lime (32 ounces) - $1.00
  20. Gatorade Orange (32 ounces) - $1.00
  21. Mixade Kids Drink Mix Packets (6 count) - 89 cents
  22. Nature’s Nectar Aloe Vera Drink (16.9 fluid ounces) - 89 cents
  23. Pur Aqua Water (1 gallon) - 79 cents
  24. Regular Coke (2 liter bottle) - 99 cents
  25. Summit Cola (2 liter bottle) - 75 cents
  26. Summit Gridlock Low Carb Energy Drink (16 fluid ounces) - 99 cents
  27. Summit Gridlock Regular Energy Drink (16 fluid ounces) - 99 cents
  28. Summit Gridlock Ultra White Energy Drink (16 fluid ounces) - 99 cents
  29. Summit Red Thunder Energy Shot (2 fluid ounces) - 69 cents

Bread & Bakery

  1. L’Oven Brown & Serve Rolls (12 count) - 99 cents
  2. L’Oven English Muffins (6 count) - 99 cents
  3. L’Oven Fresh White Bread (20 ounces) - 89 cents
  4. L’Oven Fresh Whole Wheat Bread (20 ounces) - 89 cents
  5. L’Oven Hamburger Buns (8 count) - 83 cents
  6. L’Oven Hot Dog Buns (8 count) - 83 cents

Canned Fish

  1. Northern Catch Chunk Light Tuna in Oil (5 ounces) - 79 cents
  2. Northern Catch Chunk Light Tuna in Water (5 ounces) - 79 cents
  3. Northern Catch Sardines in Hot Sauce - 89 cents
  4. Northern Catch Sardines in Spring Water - 89 cents
  5. Northern Catch Sardines in Sunflower Oil - 89 cents

Canned Fruit

  1. Sweet Harvest Crushed Pineapple - 95 cents
  2. Sweet Harvest Fruit Cocktail in 100% Juice (15 ounces) - 99 cents
  3. Sweet Harvest Fruit Cocktail in Heavy Syrup - 99 cents
  4. Sweet Harvest Jellied Cranberry Sauce - 89 cents
  5. Sweet Harvest Mandarin Oranges - 79 cents
  6. Sweet Harvest Pear Slices - 99 cents
  7. Sweet Harvest Pineapple Chunks - 95 cents
  8. Sweet Harvest Pineapple Slices - 99 cents
  9. Sweet Harvest Sliced Peaches in Extra Light Syrup - 89 cents
  10. Sweet Harvest Sliced Peaches in Heavy Syrup - 89 cents
  11. Sweet Harvest Whole Berry Cranberry Sauce - 89 cents

Canned Soups

  1. Chef’s Cupboard Butternut Squash Soup Seasoning Mix (1 ounce) - 39 cents
  2. Chef’s Cupboard Condensed Chicken Noodle Soup (10.5 ounces) - 49 cents
  3. Chef’s Cupboard Condensed Cream of Chicken Soup (10.5 ounces) - 49 cents
  4. Chef’s Cupboard Condensed Cream of Mushroom Soup (10.5 ounces) - 49 cents
  5. Chef’s Cupboard Condensed Cream of Mushroom Soup (26 ounces) - 79 cents
  6. Chef’s Cupboard Condensed Tomato Soup (10.5 ounces) - 49 cents
  7. Chef’s Cupboard Condensed Vegetarian Vegetable Soup (10.5 ounces) - 49 cents
  8. Chef’s Cupboard Sweet Potato Soup Seasoning Mix (1 ounce) - 39 cents
  9. Fit & Active Cream of Chicken Soup (10.5 ounces) - 49 cents
  10. Fit & Active Cream of Mushroom Soup (10.5 ounces) - 49 cents

Canned Vegetables

  1. Dakota’s Pride Black Beans (15 ounces) - 69 cents
  2. Dakota’s Pride Cannellini Beans (15.5 ounces) - 65 cents
  3. Dakota’s Pride Chili Beans (15.5 ounces) - 55 cents
  4. Dakota’s Pride Garbanzo Beans (15.5 ounces) - 65 cents
  5. Dakota’s Pride Kidney Beans (15.5 ounces) - 55 cents
  6. Dakota’s Pride Pinto Beans (30 ounces) - $1.19
  7. Dakota’s Pride Pork & Beans (16 ounces) - 49 cents
  8. Happy Harvest Canned Spinach (15 ounces) - 65 cents
  9. Happy Harvest Cream Style Corn (14.75 ounces) - 49 cents
  10. Happy Harvest Crushed Tomatoes (28 ounces) - 95 cents
  11. Happy Harvest Cut Green Beans (14.5 ounces) - 49 cents
  12. Happy Harvest French Green Beans (14.5 ounces) - 49 cents
  13. Happy Harvest Mixed Vegetables (15 ounces) - 65 cents
  14. Happy Harvest Sliced Carrots (15 ounces) - 65 cents
  15. Happy Harvest Tomato Paste (6 ounces) - 39 cents
  16. Happy Harvest Tomato Sauce (8 ounces) - 29 cents
  17. Happy Harvest Whole Kernel Corn (14.75 ounces) - 49 cents
  18. Happy Harvest Whole Potatoes (15 ounces) - 65 cents
  19. Simply Nature Organic Black Beans (15.5 ounces) - 89 cents

Condiments & Baking

  1. Baker’s Corner 100% Canned Pumpkin (15 ounces) - 79 cent
  2. Baker’s Corner All Purpose Flour (5 pound bag) - $1.19
  3. Baker’s Corner Baking Powder - 99 cents
  4. Baker’s Corner Baking Soda - 49 cents
  5. Baker’s Corner Brown Sugar (9.7 ounces) - 99 cents
  6. Baker’s Corner Cornstarch - 89 cents
  7. Baker’s Corner Devil’s Food Cake Mix - 89 cents
  8. Baker’s Corner Evaporated Milk (12 ounces) - 59 cents
  9. Baker’s Corner Fudge Brownie Mix (18.3 ounces) - 85 cents
  10. Baker’s Corner Graham Cracker Pie Crust Mix - 89 cents
  11. Baker’s Corner Instant Chocolate Pudding Mix (3 ounce regular) - 49 cents
  12. Baker’s Corner Instant Chocolate Pudding Mix (3 ounce sugar-free) - 49 cents
  13. Baker’s Corner Instant Vanilla Pudding Mix (3 ounce regular) - 49 cents
  14. Baker’s Corner Instant Vanilla Pudding Mix (3 ounce sugar-free) - 49 cents
  15. Baker’s Corner Marshmallow Creme - 89 cents
  16. Baker’s Corner Miniature Marshmallows - 89 cents
  17. Baker’s Corner Orange Flavored Gelatin (3 ounce package) - 35 cents
  18. Baker’s Corner Powdered Sugar (9.7 ounces) - 99 cents
  19. Baker’s Corner Regular Marshmallows - 89 cents
  20. Baker’s Corner Strawberry Flavored Gelatin (3 ounce package) - 35 cents
  21. Baker’s Corner White Cake Mix - 89 cents
  22. Baker’s Corner Yeast Packets (active dry) - 89 cents
  23. Baker’s Corner Yeast Packets (fast rising) - 89 cents
  24. Baker’s Corner Yellow Cake Mix - 89 cents
  25. Burman’s Chili Sauce (12 ounces) - 95 cents
  26. Burman’s Cocktail Sauce (12 ounces) - 95 cents
  27. Burman’s Dijon Mustard (12 ounces) - 99 cents
  28. Burman’s Hickory & Brown Sugar BBQ Sauce (18 ounces) - 99 cents
  29. Burman’s Honey BBQ Sauce (18 ounces) - 99 cents
  30. Burman’s Honey Mustard (12 ounces) - 99 cents
  31. Burman’s Hot Sauce (12 ounces) - 85 cents
  32. Burman’s Original BBQ Sauce (18 ounces) - 99 cents
  33. Burman’s Spicy Brown Mustard (12 ounces) - 99 cents
  34. Burman’s Yellow Mustard - 65 cents
  35. Carlini Cooking Spray (5 ounces) - 99 cents
  36. Chef’s Cupboard Homestyle Turkey Gravy (12 ounces) - 99 cents
  37. Chef’s Cupboard Whole Wheat Turkey Stuffing Mix (6 ounces) - 79 cents
  38. Daily Basics Tomato Catsup (24 ounces) - 89 cents
  39. Great Gherkins Kosher Dill Sandwich Slices (16 ounces) - $1.15
  40. Jiffy Corn Muffin Mix - 47 cents
  41. Krusteaz Sweet Potato Pie Mix (17 ounces) - 69 cents
  42. Simply Nature 100% Organic Pumpkin (15 ounces) - 99 cents
  43. Stonemill 30% Less Sodium Chili Mix - 39 cents
  44. Stonemill Brown Gravy Mix (.87 ounce) - 35 cents
  45. Stonemill Hot Chili Mix - 39 cents
  46. Stonemill Iodized Salt (26 ounces) - 49 cents
  47. Stonemill Italian Salad Dressing Mix - 49 cents
  48. Stonemill Original Chili Mix - 39 cents
  49. Stonemill Ranch Salad Dressing Mix - 49 cents
  50. Stonemill Reduced Sodium Gravy Mix (.87 ounce) - 35 cents
  51. Stonemill Regular Gravy Mix (.87 ounce) - 35 cents
  52. Tuscan Garden Classic Caesar Croutons (5 ounce package) - 89 cents
  53. Tuscan Garden Distilled White Vinegar (32 fluid ounces) - 79 cents
  54. Tuscan Garden Italian Seasoned Croutons (5 ounce package) - 89 cents
  55. Tuscan Garden Large Pitted Ripe Olives (16 ounces) - $1.19

Dairy Department

  1. Friendly Farms 100 Calorie Greek Yogurt Apple Pie (5.3 ounces) - 69 cents
  2. Friendly Farms 100 Calorie Greek Yogurt Blueberry (5.3 ounces) - 69 cents
  3. Friendly Farms 100 Calorie Greek Yogurt Macchato Caramel (5.3 ounces) - 69 cents
  4. Friendly Farms 100 Calorie Greek Yogurt Peach (5.3 ounces) - 69 cents
  5. Friendly Farms 100 Calorie Greek Yogurt Pineapple (5.3 ounces) - 69 cents
  6. Friendly Farms 100 Calorie Greek Yogurt Strawberry (5.3 ounces) - 69 cents
  7. Friendly Farms 100 Calorie Greek Yogurt Strawberry Cheesecake (5.3 ounces) - 69 cents
  8. Friendly Farms Blueberry Lowfat Yogurt (6 ounces) - 39 cents
  9. Friendly Farms Cherry Nonfat Yogurt (6 ounces) - 39 cents
  10. Friendly Farms Light Strawberry Nonfat Yogurt (6 ounces) - 39 cents
  11. Friendly Farms Peach Nonfat Yogurt (6 ounces) - 39 cents
  12. Friendly Farms Raspberry Lowfat Yogurt (6 ounces) - 39 cents
  13. Friendly Farms Strawberry Banana Lowfat Yogurt (6 ounces) - 39 cents
  14. Friendly Farms Strawberry Lowfat Yogurt (6 ounces) - 39 cents
  15. Happy Farms Cream Cheese (8 ounces) - 95 cents
  16. Happy Farms Neufchatel Cheese (8 ounces) - 95 cents
  17. Senor Rico Rice Pudding - 88 cents

Frozen Foods

  1. Breakfast Best Heat ‘N Serve Sausage Links (6.4 ounces) - $1.09
  2. Bremer Chicken Pot Pie (7 ounces) - 69 cents
  3. Friendly Farms Fit & Active Whipped Topping (8 ounces) - 79 cents
  4. Mama Cozzi’s Combination Pizza - 99 cents
  5. Mama Cozzi’s Pepperoni Pizza - 99 cents
  6. Nature’s Nectar Lemonade (12 fluid ounces) - 95 cents
  7. Nature’s Nectar Orange Juice Concentrate (12 fluid ounces) - $1.19
  8. Season’s Choice Frozen Peas (16 ounces) - 95 cents
  9. Season’s Choice Frozen Sweet Corn (16 ounces) - 95 cents
  10. Season’s Choice Steamable Corn (12 ounce) - 89 cents
  11. Season’s Choice Steamable Cut Green Beans (12 ounce) - 89 cents
  12. Season’s Choice Steamable Mixed Vegetables (12 ounce) - 89 cents
  13. Season’s Choice Steamable Sweet Peas (12 ounce) - 89 cents

Household Supplies & Paper Products

  1. Boulder Paper Towels (single roll) - 99 cents
  2. Daily Basics Toilet Tissue (4 pack) - 59 cents
  3. Willow Facial Tissue (160 2-ply tissues) - 89 cents

International

  1. Casa Mamita Diced Tomatoes with Green Chiles (16 ounces) - 79 cents
  2. Casa Mamita Enchilada Sauce - 89 cents
  3. Casa Mamita Fat Free Refried Beans (16 ounces) - 79 cents
  4. Casa Mamita Taco Mix Low Sodium (10 ounce) - 35 cents
  5. Casa Mamita Taco Mix Regular (10 ounce) - 35 cents
  6. Casa Mamita Taco Shells (12 count) - 89 cents
  7. Casa Mamita Traditional Refried Beans (16 ounces) - 79 cents
  8. Pueblo Lindo Flour Tortillas (10 count) - 99 cents

Meat Department

  1. Chicken Thighs - 99 cents per pound
  2. Chicken Drumsticks - 99 cents per pound
  3. LunchMate Bologna (16 ounces) - 95 cents
  4. Parkview Hot Dogs (12 ounces) - 79 cents
  5. Parkview Jumbo Franks (16 ounces) - 99 cents

Pasta, Pasta Sauce, Potato Side Dishes, Stuffing, etc.

  1. Bon Italia Beef Ravioli (15 ounces) - 65 cents
  2. Bon Italia Macaroni & Beef (15.5 ounces) - 65 cents
  3. Bon Italia Mini Beef Ravioli (15 ounces) - 65 cents
  4. Bon Italia Pasta Rings & Meatballs (15.5 ounces) - 65 cents
  5. Bon Italia Spaghetti & Meatballs (15.5 ounces) - 65 cents
  6. Brookdale Vienna Sausage - 43 cents
  7. Cheese Club Macaroni & Cheese (7.25 ounces) - 33 cents
  8. Chef’s Cupboard Au Gratin Potatoes (4.7 ounces) - 79 cents
  9. Chef’s Cupboard Buttery Homestyle Mashed Potatoes (4 ounces) - 69 cents
  10. Chef’s Cupboard Chicken Stuffing (6 ounces) - 69 cents
  11. Chef’s Cupboard Cornbread Stuffing (6 ounces) - 69 cents
  12. Chef’s Cupboard Four Cheese Homestyle Mashed Potatoes (4 ounces) - 69 cents
  13. Chef’s Cupboard Italian Breadcrumbs (15 ounces) - 79 cents
  14. Chef’s Cupboard Onion Soup Mix (2 ounces) - 69 cents
  15. Chef’s Cupboard Plain Breadcrumbs (15 ounces) - 79 cents
  16. Chef’s Cupboard Scalloped Potatoes (4.7 ounces) - 79 cents
  17. Earthly Grains Couscous Original Plain (5.8 ounces) - 99 cents
  18. Earthly Grains Couscous Parmesan (5.8 ounces) - 99 cents
  19. Earthly Grains Couscous Roasted Garlic & Olive Oil (5.8 ounces) - 99 cents
  20. Idahoan Roasted Garlic Mashed Potatoes (4 ounces) - 85 cents
  21. Reggano Farfalle (12 ounces) - 79 cents
  22. Reggano Pasta Entrees Angel Hair & Herbs - 89 cents
  23. Reggano Pasta Entrees Parmesan Cheese - 89 cents
  24. Reggano Pasta Entrees Shells & White Cheddar - 89 cents
  25. Reggano Pasta Sauce Meat (24 ounces) - 99 cents
  26. Reggano Pasta Sauce Mushroom (24 ounces) - 99 cents
  27. Reggano Pasta Sauce Traditional (24 ounces) - 99 cents
  28. Reggano Penne Rigate (12 ounces) - 79 ounces
  29. Reggano Tri-Colored Rotini (12 ounces) - 79 cents

Pet Foods

  1. Head to Tail Canned Cat Food Ocean Whitefish & Tuna (5.5 ounces) - 35 cents
  2. Head to Tail Canned Cat Food Salmon (5.5 ounces) - 35 cents
  3. Head to Tail Canned Cat Food Turkey & Giblets (5.5 ounces) - 35 cents
  4. Pedigree Choice Cuts Chicken (5.5 ounces) - 73 cents
  5. Pedigree Choice Cuts Country Stew (5.5 ounces) - 73 cents
  6. Pedigree Ground Dinner Beef (10 ounces) - 73 cents
  7. Pedigree Ground Dinner Chicken & Beef (10 ounces) - 73 cents
  8. Pedigree Ground Dinner Chicken (10 ounces) - 73 cents
  9. Pedigree Ground Dinner Rice & Lamb (10 ounces) - 73 cents

Produce

  1. Cucumbers - 59 cents each
  2. Green onions - 99 cents per package
  3. Little Salad Bar Garden Salad (12 ounce package) - 89 cents
  4. Organic bananas - 59 cents per pound
  5. Red radishes - 99 cents for a 16 ounce package
  6. Regular bananas - 44 cents per pound

Snacks, Gum & Candy

  1. Baker’s Treat Apple Fruit Pie (4 ounces) - 49 cents
  2. Baker’s Treat Cherry Fruit Pie (4 ounces) - 49 cents
  3. Baker’s Treat Swiss Rolls (13 ounces) - $1.19
  4. Benton’s Assorted Cookies Chocolate Chip (12 ounces) - 95 cents
  5. Benton’s Assorted Cookies Iced Oatmeal (12 ounces) - 95 cents
  6. Benton’s Assorted Cookies Oatmeal (12 ounces) - 95 cents
  7. Benton’s Ice Cream Bake Cups - $1.19
  8. Benton’s Sugar Cones (5 ounces) - $1.19
  9. Choceur Solid Milk Chocolate Bar (3.17 ounces) - 99 cents
  10. Clancey’s Cheese Puffs (8.5 ounces) - 99 cents
  11. Clancey’s Corn Chips (9.25 ounces) - 99 cents
  12. Daily Basics Saltine Crackers (16 ounces) - 85 cents
  13. Extra Sugar Free Gum Polar Ice (15 sticks) - 95 cents
  14. Extra Sugar Free Gum Spearmint (15 sticks) - 95 cents
  15. Haribo Gold Bears (5 ounces) - 95 cents
  16. Lunch Basics Chocolate Pudding Cups (four 3.25 ounce cups) - 85 cents
  17. Lunch Basics Vanilla Pudding Cups (four 3.25 ounce cups) - 85 cents
  18. Millville Chewy Dipped Chocolate Chip Granola Bars (6.5 ounces) - $1.09
  19. Millville Chewy Dipped Peanut Butter Granola Bars (6.5 ounces) - $1.09
  20. Savoritz 4 Kids Cheese Dip & Cracker Sticks (5 ounces) - $1.09
  21. Savoritz Oyster Crackers (10 ounces) - 79 cents
  22. Savoritz Toast & Peanut Butter Sandwich Crackers (5.5 ounces) - 89 cents
  23. Southern Grove Dried Cranberries Blueberry Flavor (5 ounces) - 99 cents

15 Spices & Seasonings for $1.19

These spices and seasonings are a terrific bargain because you would pay much more elsewhere. For example, a 3.75-ounce jar of private-label ground cinnamon costs $1.19 at Aldi. You would pay up to $1.99 for 1.87 ounces of the store brand at CVS when it is not on sale. The cost-per-ounce at Aldi is 31.733 cents while the cost-per-ounce at CVS is $1.06.

Here’s another example: A 2.12-ounce jar of private-label ground paprika costs $2.59 at Target.com while a 3.75-ounce jar of the same spice costs $1.19 at Aldi. The cost-per-ounce at Aldi is 31.733 cents while the cost-per-ounce at Target is $1.22.

Here’s a third and final example: A 1.2-ounce jar of name-brand parsley flakes costs $5.98 at Walmart.com while a 3.75-ounce jar of the same spice costs $1.19 at Aldi. The cost-per-ounce at Aldi is 31.733 cents while the cost-per-ounce at Walmart is $4.98.

  1. Stonemill Basil Leaves (3.75 ounces) - $1.19
  2. Stonemill Chili Powder (3.75 ounces) - $1.19
  3. Stonemill Crushed Red Pepper (3.75 ounces) - $1.19
  4. Stonemill Garlic Powder (3.75 ounces) - $1.19
  5. Stonemill Garlic Salt (3.75 ounces) - $1.19
  6. Stonemill Ground Cinnamon (3.75 ounces) - $1.19
  7. Stonemill Ground Cumin (3.75 ounces) - $1.19
  8. Stonemill Italian Seasoning (3.75 ounces) - $1.19
  9. Stonemill Minced Onion (3.75 ounces) - $1.19
  10. Stonemill Onion Powder (3.75 ounces) - $1.19
  11. Stonemill Oregano Leaves (3.75 ounces) - $1.19
  12. Stonemill Paprika (3.75 ounces) - $1.19
  13. Stonemill Parsley Flakes (3.75 ounces) - $1.19
  14. Stonemill Seasoned Meat Tenderizer (3.75 ounces) - $1.19
  15. Stonemill Steak Seasoning (3.75 ounces) - $1.19

Parting Words

I cannot buy everything at Aldi because they do not stock certain items such as green tea bags, vitamins and supplements, soap pads, glass cleaner, and bathroom cups. Consequently, I have to make periodic trips to both Giant Eagle and Target to finish my grocery shopping.

Questions & Answers

    © 2017 Gregory DeVictor

    Comments

      0 of 8192 characters used
      Post Comment

      • Gregory DeVictor profile image
        Author

        Gregory DeVictor 4 months ago from Squirrel Hill, PA

        Neil, thanks for your comment. I don’t if you saw this when you read the article because I just added it this afternoon:

        “To maintain price stability, Aldi is known to systematically downsize the size of their grocery products. For example, Aldi recently reduced the number of ounces in their jars of spices and seasonings from 4.25 to 3.75, while maintaining the same price.”

        In spite of package downsizing, Aldi’s prices still are much lower than at Pittsburgh-based Giant Eagle, the major supermarket chain for the Pittsburgh region. I especially like Aldi’s decision to stock more organic foods.

      • neilsheffield profile image

        Neil 4 months ago from SHEFFIELD

        Great list, very helpful! I only started shopping at Aldi around a year ago, I haven't looked back since! Saves a fortune too compared to my old supermarket :-)

      working