20 Pantry Staples That You Should Never Let Yourself Run Out Of

Updated on December 2, 2018

Learning Pantry Basics

Keeping and knowing how to utilize a well stocked pantry is one of the best money saving strategies that you can use. This goes double for larger families. With these basic ingredients you will have a base for literally thousands of meal combinations.

There are many uses for some of these items that will save you money in places other than on your food bills.

I am pricing store brand items from Wal Mart for this, but you could scale it down to your kitchen or budget easily by shopping at the Dollar Tree. They won't have a few of these items, but do carry most of them.

I'm going add an estimated cost for each item, and i will add it up at the end for you. You can decide for yourself from there, whether or not you agree with me.

Vinegar

I keep at least two gallons of vinegar in my kitchen at all times. One gallon of white vinegar that I use strictly for cleaning, and one gallon of apple cider vinegar that I use for consumption.

A gallon of either one will cost you around $2. We will add $4 to our running total for one gallon of each.

Bonus Recipe

12 oz water

4 oz vinegar

This is an awesome window window cleaner. Just pour the ingredients in a spray bottle, and give them a good shake.

Baking Soda

Aside from making cakes, breads, and cookies, baking soda is also a very good cleaning product to keep around. It neutralizes odors so it's good for cleaning smelly things like trash cans and bathrooms. It's also mildly abrasive, so it makes a good polish for metal or glass.

I'm probably greatly overestimating here, but we will say that a box of baking soda will cost about $1.50.

Bonus Recipe

1 cup warm water

1/4 cup baking soda

This makes an awesome polish for metal or glass at the cost of about 20¢ per recipe.


Canned Meats

Canned meats like tuna, chicken, and salmon are good for throwing together protein salads, adding to regular salad greens, or forming into patties as a beef alternative.

All three of these are sold at the Dollar Tree for $1 a can. For our running total I will add $3 for one can of each meat.

Dried Beans, Peas, and Lentils

Dried beans and peas are a great source of fiber. After a quick sorting for debris, rinse, and soak, these alone are a good base for hundreds of recipes. And also, if you make a three inch by three inch pocket and fill it with smaller beans or peas, and then sew it shut, it makes a pretty good stress ball.

Prices vary on these products, but I think that $2 a pound is fair. We will add $4 to our running total for a pound of each.

Flour

Flour is an essential ingredient in cakes, cookies, and bread. It can also be used to thicken sauces, stews, or gravies.

Different kinds of flours are made for special diets, but we will just stick with plain wheat flour here. It comes in four types that are most common: Bread flour, cake flour, all purpose flour, and whole wheat flour.

We will focus on all purpose flour here, which is the most useful and costs between 30¢ and 50¢ a pound. For the sake of our running total we will go for 10 pounds and call it $4.50.

Powdered Milk

Though powdered milk isn't all that palatable to drink in place of milk from a jug, it is a very good replacement for milk in recipes when it's mixed with water.

Powdered milk is one of the more expensive items on the list at around $5 a pound. We will stick with one pound for our running total.


Dried Herbs and Spices

Most of the items on this list are quite bland on their own. Keeping a variety of herbs and spices on hand to flavor them with will make a huge difference when it comes time to prepare and eat them.

Small shakers of herbs and spices can be bought for around $1 each. We will add $10 to the total, and go home with a good variety.

Rice

Rice is one of the more versatile ingredients on this list. It can be flavored easily with sweet or savory ingredients and used as the main focus of the dish, or as a means of bedding more expensive ingredients to stretch them a little further.

Rice is around $1 a pound but it's a really useful pantry item. We will add 10 pounds of rice to our total for $10.

Salt

Salt is good for boosting the flavors of both sweet and savory foods. It also makes a great preservative for dehydrating fresh food items for longer term storage.

Salt is very abrasive, and can be bought in coarse and fine ground forms. This makes it another good addition to your cleaning supplies to help scour and polish metals.

I'm overestimating here again, but let's price salt at 50¢ per pound. We'll spend $1 to buy one for the pantry, and one to go in with the cleaning supplies.

Bonus Recipe

1/4 cup of water

1 1/2 heaping tablespoons of salt

Mix the water and salt into a gritty paste and spread it out on a piece of cardboard. Strop the edge of your knife in the paste about 25 to 30 times per side. Don't forget to wash your knife when you are done stropping.

This won't bring a knife to a razor sharp edge, but it will make it sharper in a pinch.

Noodles

Noodles are an excellent way to add bulk to your pantry fast. They are available in many shapes and sizes, and can be flavored with both sweet and savory ingredients.

The price of a box or bag of noodles will vary. It's going to depend on what type of noodles you wish to purchase and what grain they are made from. We'll use regular macaroni as our standard here at $1 for a 1 pound box. 5 boxes added to our pantry adds $5 to our total.

Our Total so Far

We're halfway through our list and so far we have spent $48. This might seem like a lot, but we've added 25 pounds of flour, rice, and noodles. That is a lot of food, and lesser amounts can be purchased at a time to fit any specific budget.

Raisins

Raisins are a great addition to chicken, pork, or lamb dishes, and can also be used in a variety of desserts, salads, dressings, or breads for a touch of sweetness. They are also a great snack to pass off to the kids.

Raisins average about $4 per pound so $4 goes into our total.

Note: Don't just stop at raisins. There are a variety of dried fruits that would make great additions to your pantry. If it's on sale and you like it better than raisins then buy it by all means.

Powdered or Granulated Bullion

Much like the herbs and spices, bullion comes in a variety of flavors. It also isn't necessary. By adding bullion to your pantry though, you will give yourself the ability to add a lot of flavor to your meals fast.

Bullion cubes are about $1.50 for a package of six. We'll buy three different flavors at a cost of $4.50.

Sugar

Sugar is an important staple in the pantry. It can be used sparingly in savory dishes as well as a sweetener for drinks, cakes, cookies, and pies.

We'll count a 10 pound bag of sugar for around $10, or 50¢ per pound.

Onions

Onions store very will even though they are a fresh food item. They are a great addition to egg and meat dishes, soups, chowders, stews, and salads.

We'll add 10 pounds of Spanish yellow onions to our pantry at 50¢ per pound.

Potatoes

There is a vast assortment of potatoes at the grocery store. Potatoes that have a waxy look to them are better for recipes that call for the application of wet heat. Examples of this would be boiling, steaming, or braising. The dryer, more mealy kinds are better for baking.

Russet potatoes are the most popular, and will cost around $3 for a five pound bag. We'll take 2 for $6.

Canned Cream Soups

Cream soups like cream of mushroom, chicken, celery, and even creamed corn make very good bases for soups, stews, chowders, and sauces.

The selections of cream soups aren't limited to what I named off, but we will add one of each of these to our total at around $1 a can. $4 goes in.

Apples

Apples are a great snack as they are, but can also be made into pies, cakes, tarts, or cookies. They also go exceptionally well with pork or chicken.

As with most other produce, apples range in price according to the variety you choose. I've figured out the prices per pound of Pink Lady, Granny Smith, Fuji, Red Delicious, and Jazz apples, and all together they average out to a little over $2 per pound. We will get a three pound bag for $6.

Rolled Oats

Rolled oats are very good for you. They're are also very good for your pantry too. Aside from the classic oatmeal, rolled oats are a great filler for meat loaf in place of bread. They can also be added to cakes, pies, cookies, and added as toppings for fruit crumbles and crisps.

Rolled oats cost around $1.50 per pound. We will buy four pounds for $6.

Peanut Butter

Peanut butter is a great source of protein that can be added to soups, sauces, cookies, cakes, pies, and breads.

A four pound jar costs around $6.50. We'll take one of those.

Cocoa Powder

Though cocoa powder is usually seen as an ingredient for sweet recipes, such as in cakes, cookies, tarts, and pies, it can also make an interesting savory ingredient. Cocoa powder is a very bitter ingredient that lends itself well to sauces and soups.

Cocoa powder is around $4 per pound and we will be taking two pounds home for $8.

Our Grand Total

The total weight of our food items came to 73 pounds. I did not include the canned soups, or meats. I also did not include the vinegar, spices, or bullion cubes.

Our total cost for the items on this list came to $102. I don't think that's all that bad of a price for literally thousands of possible meal combinations. Do you?

Questions & Answers

    Comments

      0 of 8192 characters used
      Post Comment

      No comments yet.

      working

      This website uses cookies

      As a user in the EEA, your approval is needed on a few things. To provide a better website experience, toughnickel.com uses cookies (and other similar technologies) and may collect, process, and share personal data. Please choose which areas of our service you consent to our doing so.

      For more information on managing or withdrawing consents and how we handle data, visit our Privacy Policy at: https://toughnickel.com/privacy-policy#gdpr

      Show Details
      Necessary
      HubPages Device IDThis is used to identify particular browsers or devices when the access the service, and is used for security reasons.
      LoginThis is necessary to sign in to the HubPages Service.
      Google RecaptchaThis is used to prevent bots and spam. (Privacy Policy)
      AkismetThis is used to detect comment spam. (Privacy Policy)
      HubPages Google AnalyticsThis is used to provide data on traffic to our website, all personally identifyable data is anonymized. (Privacy Policy)
      HubPages Traffic PixelThis is used to collect data on traffic to articles and other pages on our site. Unless you are signed in to a HubPages account, all personally identifiable information is anonymized.
      Amazon Web ServicesThis is a cloud services platform that we used to host our service. (Privacy Policy)
      CloudflareThis is a cloud CDN service that we use to efficiently deliver files required for our service to operate such as javascript, cascading style sheets, images, and videos. (Privacy Policy)
      Google Hosted LibrariesJavascript software libraries such as jQuery are loaded at endpoints on the googleapis.com or gstatic.com domains, for performance and efficiency reasons. (Privacy Policy)
      Features
      Google Custom SearchThis is feature allows you to search the site. (Privacy Policy)
      Google MapsSome articles have Google Maps embedded in them. (Privacy Policy)
      Google ChartsThis is used to display charts and graphs on articles and the author center. (Privacy Policy)
      Google AdSense Host APIThis service allows you to sign up for or associate a Google AdSense account with HubPages, so that you can earn money from ads on your articles. No data is shared unless you engage with this feature. (Privacy Policy)
      Google YouTubeSome articles have YouTube videos embedded in them. (Privacy Policy)
      VimeoSome articles have Vimeo videos embedded in them. (Privacy Policy)
      PaypalThis is used for a registered author who enrolls in the HubPages Earnings program and requests to be paid via PayPal. No data is shared with Paypal unless you engage with this feature. (Privacy Policy)
      Facebook LoginYou can use this to streamline signing up for, or signing in to your Hubpages account. No data is shared with Facebook unless you engage with this feature. (Privacy Policy)
      MavenThis supports the Maven widget and search functionality. (Privacy Policy)
      Marketing
      Google AdSenseThis is an ad network. (Privacy Policy)
      Google DoubleClickGoogle provides ad serving technology and runs an ad network. (Privacy Policy)
      Index ExchangeThis is an ad network. (Privacy Policy)
      SovrnThis is an ad network. (Privacy Policy)
      Facebook AdsThis is an ad network. (Privacy Policy)
      Amazon Unified Ad MarketplaceThis is an ad network. (Privacy Policy)
      AppNexusThis is an ad network. (Privacy Policy)
      OpenxThis is an ad network. (Privacy Policy)
      Rubicon ProjectThis is an ad network. (Privacy Policy)
      TripleLiftThis is an ad network. (Privacy Policy)
      Say MediaWe partner with Say Media to deliver ad campaigns on our sites. (Privacy Policy)
      Remarketing PixelsWe may use remarketing pixels from advertising networks such as Google AdWords, Bing Ads, and Facebook in order to advertise the HubPages Service to people that have visited our sites.
      Conversion Tracking PixelsWe may use conversion tracking pixels from advertising networks such as Google AdWords, Bing Ads, and Facebook in order to identify when an advertisement has successfully resulted in the desired action, such as signing up for the HubPages Service or publishing an article on the HubPages Service.
      Statistics
      Author Google AnalyticsThis is used to provide traffic data and reports to the authors of articles on the HubPages Service. (Privacy Policy)
      ComscoreComScore is a media measurement and analytics company providing marketing data and analytics to enterprises, media and advertising agencies, and publishers. Non-consent will result in ComScore only processing obfuscated personal data. (Privacy Policy)
      Amazon Tracking PixelSome articles display amazon products as part of the Amazon Affiliate program, this pixel provides traffic statistics for those products (Privacy Policy)