Feeding a Family on a Dollar a Day per Person per Meal!

Updated on July 26, 2017

Enjoying simple foods

The Introduction

Government programs are a real blessing for people who are struggling with income issues, however, sadly there are times when people have real financial need but do not meet the financial guidelines for one reason or another. These are the people who "fall between the cracks" as we used to say when I worked in a federal program known as W.I.C., (Women, Infants and Children Supplemental Food Program). This article is for that family. I hope to show you how to plan meals and buy foods that will be affordable, and will meet the nutritional needs of the family.

The problem with this article is that it is based on current food prices, and on the prices in my particular rural area of the United States. Thus it is "time stamped" so to speak. I will try to give enough basic principles that it will be applicable to other areas as well.

Source

The Basics of Food Groups

It is important to remember that even when the budget is very tight a variety of food types is essential for good health. The recommendation is to eat from these food groups: dairy, protein, fruits and vegetables, and grain.

Dairy refers to milk products: liquid milk, dried milk, evaporated milk, condensed milk, yogurts, puddings, cheeses and so forth. Even though eggs are often in or near the dairy case at grocery stores for refrigeration purposes, they are not dairy.

Protein includes both animal and vegetable proteins. Animal proteins are more expensive. When you are on a very tight budget, you will need to eat primarily vegetable proteins. Animal proteins can be included on special occasions, or for flavoring other dishes to make them more desirable. For example: putting a chunk of ham into a pot of white beans adds flavor, or adding bacon crumbles to a pan of baked beans adds texture and flavor. Animal proteins are meats of various kinds, and eggs. Vegetable proteins are beans, peas, and nuts. Vegetable proteins are incomplete proteins. To complete them you need to pair them with a grain. When you make brown beans and pair them with a pan of cornbread you have made them as complete a protein as if you had eaten meat!

Fruits and vegetables add color, vitamins, and minerals to your meals. Don't ignore them. They are best served fresh. If they are not in season, then move to frozen, canned or dehydrated. The less a food is handled in the processing, the more nutrients remain in it. However, when you are operating on a tight budget, you will notice that canned and dehydrated foods are often the cheapest.

Grains are the seeds of grasses. The most common of them are wheat, corn, oats and rice. There are also some interesting ones you might want to try from time to time, like barley or quinoa. You will find them sliced (oats) or ground into flour. The grains you will be shopping for are the flours themselves or the products made from them, like breads and cereals. Grains are called the staff of life because they are the base of most of our diet.

Back in the day we used the Food Guide Pyramid, then more recently My Plate. These are visuals that people use to help them understand portions and servings in each of the food groups.

Dairy: 2 to 5 servings a day depending on whether you are pregnant or breastfeeding

Proteins: 2 servings a day

Fruits: 2 to 4 servings a day

Vegetables: 3 to 5 servings a day

Grains: 6 - 11 servings a day

On the plan that I will give you, I will refer to the nutrition information on the side of the product. I will see how many servings that label says it will make. It may be that the man in the family eats larger servings, or that you have a 3 year old picky eater that consumes small servings. Since I do not know your situation, I will go by the averages given on the box or can.

I imagine that I am planning for a family of four: Mom, Dad, and two children. I am not planning for the special needs of an infant. I recommend that if you have an infant, you breastfeed. That is free! However, if you might be eligible for W.I.C., it will help with buying formula.


Planning a Month of Breakfasts

$Break the list up into five food groups. Add a sixth group for things like condiments and spices. If I am buying for a month, I want to buy enough food for 30 breakfasts, 30 lunches, and 30 suppers. At each meal I need 4 servings. This means I need to plan for 120 servings of breakfast foods, 120 servings of lunch foods, and 120 servings of supper foods.

Breakfasts:

A. Pancake mix 21 servings $ 1.26

Pancake syrup(x 2) 24 servings $2.24

Butter (4 sticks) 32 servings $.95

Above is an example of approximately 5 breakfasts for less than $5.00.

B. 2 1/2 dozen eggs (30 eggs) would be enough for 7 breakfasts. $2.56

Each loaf of bread has about 10 servings (2 slices a serving). Approximately 3 loaves of bread would be used as toast with the eggs. 3 x $ 1.37 = $4.11.

7 egg and toast breakfasts = $6.67

C. Oatmeal

A large container of Oats that provides 30 servings costs $2.10.

A box of dry milk that can be reconstituted for 8 quarts = $7.41

7 oatmeal and milk breakfasts for $9.51

D. Grits and Bacon

Bacon,(x 2) 12 servings $6.00

Grits, 16 servings $1.35

4 breakfasts for $7.35

E. Cereal

Family sized box of Honey Nut Cheerios, 22 servings, $4.49

Gallon of fresh milk, 16 servings $3.38

Cereal breakfast for 5 meals $ 7.87

F. Sausage and Biscuits

One pound of sausage, 6 servings $3.19

(First breakfast make patties, second make gravy)

Biscuit mix package, 4 servings $ .40

2 breakfasts for $3.59

The total cost of one month of breakfasts, before taxes = $39.44


Planning a Month of Lunches

$

If it is during the school year, and you are financially pressed, your children will probably qualify for free and reduced lunches at school. This will free up a little more money for the food basket. However, in summer time you will need to plan for lunches including the children.

A. Ramen noodles @ .21 a packet are hard to beat for cheap. For 4 people your lunch comes under a dollar.

16 lunches for $16.

B. Peanut butter sandwiches

64 oz. jar Peanut butter = 56 servings, or 14 lunches. $ 5.88

6 loaves of bread @ $1.35 60 servings $8.10

14 lunches for $ 13.98

Total cost for lunches = $29.98 before taxes.

Planning Suppers for One Month

Typically suppers are organized around the protein dish. The cheapest protein foods are beans, peas, nuts, eggs, canned fish, hot dogs, chicken. If you have been careful with your money, you will be able to add in the more expensive meats occasionally...like beef and pork.

A. Beans and Cornbread

Four pounds of pinto beans provide 50 servings at $2.69

Corn bread mix packets @ .40 each x 12 4.80

one egg per mix = one dozen eggs 1.28

2/3 C milk per mix = 8 reconstituted dry milk cups 1.82

Canned Greens, store brand, 12 cans @ .50 6.00

12 store brand diced tomatoes and chilies @ .58 6.96

Total cost of 12 beans, greens, and cornbread dinners = $ 23.82

B. Spaghetti Dinner

2 lbs. spaghetti noodles is 16 servings, 4 meals $1.74

Pasta Sauce, 24 oz. x 4 @.74 each 2.96

Cheddar Cheese, 24 oz., 16 servings, 4 meals 6.29

Ground beef, 16 oz., x 2 (brown 1/2 pound per meal) 8.00

Lettuce, (4) @ 1.00 each 4.00

Tomatoes, large, 4 @ $1.17 4.68

Four spaghetti suppers total = $27.67

C. Rotini and Chicken Dinner

16 oz. bag rotini noodles, 8 servings, two meals 1.01

Alfredo sauce, 8 servings 1.35 1.35

Canned Chicken 13 oz. 2.38

Green beans, (2) @ .48 .96

These two meals come to a total of $5.70

D. Mac 'n Cheese dinners with Franks

10 Mac 'n Cheese boxes at 5 for $1.00,( 30 servings) $2.00

4 packs of Frankfurters, 8 to a pack (32 servings) x .88 3.52

5 cans sweet peas at .65 3.25

Five meals at a total of $8.77

E. Mackeral and Rice Dinners

5 pounds of rice, 50 servings $3.32

10 cans of Mackeral @ 45 servings ($1.55 each) 15.50

10 eggs (buy a dozen) 1.28

Sweet Potatoes (10 lbs.) @ .98 a lb. 9.80

Ten meals at a total of $29.90

33 suppers for a total of $95.86.



Conclusion

It is time to add the breakfasts, lunches, and suppers together. You will see a grand total of $165.28, before taxes. Our budget for a family of four was $360. We have used less than half of our budget. There is still $195.72!

There is the allowance for things like: salt, pepper, sugar, ketchup, mustard, mayonnaise, salsa, and other seasonings. Keep in mind basics like flour, baking soda, baking powder. There is in every month some sort of special occasion: birthday cake, valentine's cookies, turkey and dressing.

I hope that someone will find this guide helpful, and that there will be no need for you to fall between the cracks and go hungry!




Comments

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    • Diana Majors profile image

      Diana Majors 

      14 months ago from Arkansas

      Thank you, Georgia! It is so helpful to be reminded of things like this! And to see a full month's worth of meals and their costs is helpful, too! I've always been too intimidated by what I consider my lack of meal-planning knowledge to try and plan for a month at a time. You make it seem so much easier! I'm going to pin this article to my Pinterest board "Saving Some Dough" so I can use it later as reference!

    working

    This website uses cookies

    As a user in the EEA, your approval is needed on a few things. To provide a better website experience, toughnickel.com uses cookies (and other similar technologies) and may collect, process, and share personal data. Please choose which areas of our service you consent to our doing so.

    For more information on managing or withdrawing consents and how we handle data, visit our Privacy Policy at: https://toughnickel.com/privacy-policy#gdpr

    Show Details
    Necessary
    HubPages Device IDThis is used to identify particular browsers or devices when the access the service, and is used for security reasons.
    LoginThis is necessary to sign in to the HubPages Service.
    Google RecaptchaThis is used to prevent bots and spam. (Privacy Policy)
    AkismetThis is used to detect comment spam. (Privacy Policy)
    HubPages Google AnalyticsThis is used to provide data on traffic to our website, all personally identifyable data is anonymized. (Privacy Policy)
    HubPages Traffic PixelThis is used to collect data on traffic to articles and other pages on our site. Unless you are signed in to a HubPages account, all personally identifiable information is anonymized.
    Amazon Web ServicesThis is a cloud services platform that we used to host our service. (Privacy Policy)
    CloudflareThis is a cloud CDN service that we use to efficiently deliver files required for our service to operate such as javascript, cascading style sheets, images, and videos. (Privacy Policy)
    Google Hosted LibrariesJavascript software libraries such as jQuery are loaded at endpoints on the googleapis.com or gstatic.com domains, for performance and efficiency reasons. (Privacy Policy)
    Features
    Google Custom SearchThis is feature allows you to search the site. (Privacy Policy)
    Google MapsSome articles have Google Maps embedded in them. (Privacy Policy)
    Google ChartsThis is used to display charts and graphs on articles and the author center. (Privacy Policy)
    Google AdSense Host APIThis service allows you to sign up for or associate a Google AdSense account with HubPages, so that you can earn money from ads on your articles. No data is shared unless you engage with this feature. (Privacy Policy)
    Google YouTubeSome articles have YouTube videos embedded in them. (Privacy Policy)
    VimeoSome articles have Vimeo videos embedded in them. (Privacy Policy)
    PaypalThis is used for a registered author who enrolls in the HubPages Earnings program and requests to be paid via PayPal. No data is shared with Paypal unless you engage with this feature. (Privacy Policy)
    Facebook LoginYou can use this to streamline signing up for, or signing in to your Hubpages account. No data is shared with Facebook unless you engage with this feature. (Privacy Policy)
    MavenThis supports the Maven widget and search functionality. (Privacy Policy)
    Marketing
    Google AdSenseThis is an ad network. (Privacy Policy)
    Google DoubleClickGoogle provides ad serving technology and runs an ad network. (Privacy Policy)
    Index ExchangeThis is an ad network. (Privacy Policy)
    SovrnThis is an ad network. (Privacy Policy)
    Facebook AdsThis is an ad network. (Privacy Policy)
    Amazon Unified Ad MarketplaceThis is an ad network. (Privacy Policy)
    AppNexusThis is an ad network. (Privacy Policy)
    OpenxThis is an ad network. (Privacy Policy)
    Rubicon ProjectThis is an ad network. (Privacy Policy)
    TripleLiftThis is an ad network. (Privacy Policy)
    Say MediaWe partner with Say Media to deliver ad campaigns on our sites. (Privacy Policy)
    Remarketing PixelsWe may use remarketing pixels from advertising networks such as Google AdWords, Bing Ads, and Facebook in order to advertise the HubPages Service to people that have visited our sites.
    Conversion Tracking PixelsWe may use conversion tracking pixels from advertising networks such as Google AdWords, Bing Ads, and Facebook in order to identify when an advertisement has successfully resulted in the desired action, such as signing up for the HubPages Service or publishing an article on the HubPages Service.
    Statistics
    Author Google AnalyticsThis is used to provide traffic data and reports to the authors of articles on the HubPages Service. (Privacy Policy)
    ComscoreComScore is a media measurement and analytics company providing marketing data and analytics to enterprises, media and advertising agencies, and publishers. Non-consent will result in ComScore only processing obfuscated personal data. (Privacy Policy)
    Amazon Tracking PixelSome articles display amazon products as part of the Amazon Affiliate program, this pixel provides traffic statistics for those products (Privacy Policy)